Leczenie uzależnień – alkoholizm, narkomania, lekomania

Esperal jako lek na alkoholizm

Choć najskuteczniejszym sposobem leczenia choroby alkoholowej jest psychoterapia i całkowite odstawienie używek, część chorych podejmuje leczenie farmakologiczne. Lekiem, który podaje się w takich wypadkach jest esperal (inna stosowana nazwa to Anticol czy Disulfiram). Przekonajmy się na jakich zasadach działa ten lek, a także czy jest on skuteczny?

Lek na chorobę alkoholową – czy to możliwe?

Uzależnienie od alkoholu to bardzo poważna choroba i czasem trudno sobie wyobrazić, że można wyleczyć ją przy pomocy medykamentów. Okazuje się jednak, że w niektórych wypadkach esperal przynosi całkiem dobre efekty – według specjalistów z www.esperal-warszawa.com.pl.

W leku zawarta jest substancja aktywna – disulfiram, który blokuje enzym biorący udział w metabolizmie alkoholu. W efekcie jego zażycia chory, który wypił alkohol czuje się znacznie gorzej niż podczas najcięższego kaca. Dodatkowo efekty działania leku pojawiają się w pięć do dziesięciu minut po spożyciu alkoholu. W przypadku części alkoholików taki stan skutecznie zniechęca przed wypiciem wysokoprocentowego napoju, zwłaszcza, że objawy są w stanie utrzymywać się nawet do dziesięciu godzin.

Co odczuwa alkoholik, który po zażyciu esperalu sięgnie po alkohol? Charakterystyczne objawy to między innymi:

– zawroty głowy,
– nudności i wymioty,
– silne bóle głowy,
– kłopoty z oddychaniem,
– widoczne zaczerwienienie twarzy i pokrzywka,
– szybkie bicie serca,
– silne pocenie się.

W jakiej formie podaje się esperal?

Lek o nazwie esperal można podać na dwa sposoby. Pierwsza wersja to tabletki, które po prostu się połyka, druga to natomiast wszywka. Zabieg wszycia leku odbywa się u chirurga. Tego typu zabieg nie jest szczególnie skomplikowany – lekarz dokonuje lekkiego nacięcia skóry, umieszcza w ciele pacjenta tabletki, a następnie wykonuje szwy. Ze względu na formę podania wszywka wydaje się zdecydowanie skuteczniejsza od leku podawanego doustnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *